Sauna v zahradě

V obci Baška nedaleko Frýdku-Místku se nachází velkorysý pozemek s rodinným domem. Majitel

s rodinou mě oslovil, zda bychom místo staré dřevěné kůlny mohli navrhnout saunu s výhledem do velkorysé zahrady.

V první  variantě jsem navrhla jednoduchý tvar 6x5 m s pultovou střechou a panoramatickým oknem s výhledem do zahrady. 

Ve druhé variantě jsem použila sedlovou střechu stejně jako má majitel dům i garáž. Nemohl se rozhodnout, která varianta je pro něj lepší, proto jsem zpracovala obě, aby si mohl představit výsledek. Stavba je na patkách, obvodové stěny - cihly Betong a venkovní obložení je pak modřín, který po čase dostane jistou patinu. 

Na terásce je pak ochlazovací  bazének a drobné posezení. Tím, že je v zahradě 1,5 m převýšení, tak stavba sauny vystupuje ze svahu do zahrady. Dveře, okno, střecha v dekoru antracit, terasu pak lemuje skleněné zábradlí, které dodá na designu a vzdušnosti a stavba pak nepůsobí těžce při tolika dřevěných prvcích.

Při vstupu do interiéru jsem volila na zemi a některých stěnách šedou dlažbu s mírnou texturou v rozměru 600 x 600 mm. Tak jsem opticky zvětšila prostor a pocitově místnost působí velmi kompaktně. Bambusy vsazené do podlahy opticky oddělují sprchový prostor a vstupní část a také působí velmi příjemně na atmosféru klidu. Po pravé straně od vstupu je pak jednoduchý dřevěný žebřík, který slouží jako police na ručníky.

Před panoramatickým oknem je pak navržená odpočívárna pro dva s krásným výhledem do zahrady. Na příjemný odpočinek nám poslouží dřevěná ergonomická lehátka. Stěna je pak obložená černošedým přírodním kamenem, který dodá na atmosféře a je doplněný o dřevěná nástěnná svítidla, která prostor hezky zútulní. Vstup do sauny zajišťuje skleněné příčka, která má funkci estetickou a zlehčuje celý prostor a zároveň vidíme skrz panoramatické okno do zahrady.

Vedle sauny se nachází prostorná sprcha obložená opět černošedým přírodním kamenem a doplněná o podsvícený podhled a bodové svítidla, které dodávají atmosféru. Sprcha je řešená jako podomítková s hlavovou sprchou. Mezi obklady nesmí chybět nika na sprchové potřeby.

Výhled ze sauny do zahrady jistě ocení spousta uživatelů. Záda saunových kamen pak tvoří opět černošedý přírodní kámen. Saunové palubky jsou pak navrženy z kartáčovaného smrku, z těchto palubek je také obložená vstupní stěna, která dodá na atmosféře sauny.